היסטוריה

_DSC2010שיטת האקומי מציעה פסיכותרפיה אלגנטית, מקיפה ויעילה לשינוי והתפתחות אנושית. השיטה פותחה החל מאמצע שנות ה-70 על ידי רון קורץ, תרפיסט, מורה וחוקר, והיא סינתזה חלוצית לפסיכותרפיה סומאטית המשלבת מיינדפולנס, נוכחות אוהבת, עדינות וחקירה חוויתית של התנהגות אנושית.

שיטת האקומי לפסיכותרפיה ניזונה ממגוון רחב ביותר של השפעות: בודהיזם, דאואיזם, פיזיקה, פסיכותרפיות גוף-נפש כדוגמת גשטלט, ביו-אנרגטיקה, עבודה רייכיאנית, שיטת פלדנקרייז, התמקדות, NLP, היפנוזה אריקסוניאנית ותורת המערכות הכלליות.

על מנת לחקור ולפתח את השיטה ארגן רון בשנת 1981 קבוצה של תרפיסטים ומחנכים וייסד את המכון ללימודי האקומי. השם האקומי מקורו בשפת שבט ההופי, מהשבטים הילידים של ארה"ב, ומשמעות המילה היא "איך את/ה עומד/ת ביחס לממדי החיים?" או בפשטות, "מי את/ה?".

בשנות ה-80 שיטת האקומי לפסיכותרפיה התרחבה בכמה אופנים. ראשית, קורץ ומורים נוספים במכון המשיכו ופיתחו היבטים ויישומים חדשים לשיטה במגוון הקשרים של תהליכים התפתחותיים. בנוסף, הוראת השיטה והשימוש בה החלו להתרחב למקומות נוספים בעולם ומרכזי לימוד נפתחו ברחבי צפון אמריקה ואירופה.

בשנת 1992, בכדי להתמקד על פיתוח עבודתו, נפרד קורץ ממכון האקומי (Hakomi Institute) והקים את הרשת החינוכית להאקומי (Hakomi Educational Network). מאז, שיטת האקומי לפסיכותרפיה ממשיכה להתפתח ונלמדת ברחבי העולם על ידי שני גופים אלו.

בשלושים השנים האחרונות, מכון האקומי המשיך לפתח את השיטה בהתבסס על ידע ומחקר חדש בתחומי מדעי המוח ונוירוביולוגיה, תיאורית התקשרות (Attachment), טראומה, התפתחות בילדות, לימודי תודעה ועבודה ארכיטיפית יונגיאנית. פסיכותרפיית האקומי מבוססת על עומק וניסיון של שנים רבות בשילוב  הגוף בפסיכותרפיה, ובשימוש במיינדפולנס בעבודה הטיפולית, והיא עדכנית, מתפתחת ומותאמת לתובנות מהמחקר החדש בשדה הפסיכולוגיה.

בשנת 2009 נוסד מכון האקומי ישראל על ידי ד"ר עידו סימיון וד"ר קרן צרפתי. הכשרות המכון מועברות על ידי צוות מורים/ות ומדריכים/ות רחב בשני מרכזים, האחד בהוד השרון והשני בחיפה. בנוסף מורים/ות בינלאומיים של השיטה, מגיעים לישראל אחת לשנה ומנחים סדנאות העמקה בנושאים מגוונים.

מכון האקומי העולמי גדל להיות לרשת דינמית של מרכזי לימוד מסביב לעולם. הכשרות של השיטה נלמדות ברחבי ארה"ב, אירופה, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, יפן, סין, דרום אמריקה ופה בישראל.